صفحه اصلیاخبارلزوم استفاده از معماری ایرانی، اسلامی در پروژه‌های در حال اجرا / شهر اصفهان نباید جایگاه جولان سبک‌های معماری غربی باشد

لزوم استفاده از معماری ایرانی، اسلامی در پروژه‌های در حال اجرا / شهر اصفهان نباید جایگاه جولان سبک‌های معماری غربی باشد

 رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهر‌سازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: استفاده از معماری ایرانی، اسلامی در پروژه‌های معاصر و پروژه‌های در حال اجرا در سطح شهر باید مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، عبدالرسول جان‌نثاری در نشست خبری خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه با بیان اینکه نظارت بر عملکرد شهرداری از وظایف شورای اسلامی شهر است، اظهار کرد: از ابتدای فعالیت شورای اسلامی شهر در دوره چهارم به توجه به معماری ایرانی، اسلامی در پروژه‌ها و ساختمان‌های شهری و توجه به سیما و منظر شهری تاکید کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: در این حوزه در ابتدای راه هستیم و هر چند در شهری هستیم که صاحب سبک معماری است اما در استفاده از معماری ایرانی، اسلامی در پروژه‌های معاصر و پروژه‌های در حال اجرا در سطح شهر پیشرفت چندانی نداشته‌ایم.

*‌ ضرورت فرهنگ‌سازی در زمینه توجه به معماری ایرانی، اسلامی در پروژه‌ها

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهر‌سازی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه ضرورت فرهنگ‌سازی در زمینه توجه به معماری ایرانی، اسلامی در پروژه‌ها و ساختمان‌های شهر بر ما روشن شده است، تصریح کرد: دخالت دادن دانشگاه‌ها در راستای تربیت و پرورش طراحان آینده بسیار مهم است.

وی با تاکید بر اینکه همچنین توجه به نقش NGO‌ها و سازمان‌های مربوطه مانند سازمان نظام مهندسی بر ما روشن شده است، ادامه داد: باید به سمتی برویم که این ضوابط به صورت دستور‌العمل در دستور کار تمام افراد قرار بگیرد.

جان‌نثاری با بیان اینکه ضوابطی در طرح تفصیلی مشخص کرده‌اند که گلایه‌هایی در راستای سختگیرانه بودن این حوزه در راستای سبک‌های اصیل ایرانی، اسلامی وجود دارد، تصریح کرد: ضوابطی مانند مشرفیت و سایه‌اندازی در این راستا بوده است اما از نقطه‌ای که هستیم تا نقطه‌ای که باید باشیم، فاصله داریم.

وی با اشاره به اینکه در بحث سیما و منظر کمیته‌ای در شهرداری تشکیل شده است که مالکان و سازندگان را موظف می‌کند که قبل از اجرای نما، نقشه نما تهیه شود و به تصویب این کمیته برسد، اضافه کرد: شهر اصفهان نباید جایگاه جولان سبک‌های معماری غربی باشد و دور از شأن است که در شهر صاحب سبک معماری، نما‌های شیشه‌ای و کامپوزیت در کنار نما‌های ارزشمند انجام شود.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهر‌سازی شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: ضوابط خوبی تهیه شده و در اختیار طراحان قرار گرفته است، هر چند این ضوابط بعضا نیاز به اصلاح و بازنگری دارد.

وی با تاکید بر اینکه شهر هم به پروژه‌های شاخص مانند مترو، میدان امام علی (ع) و میدان استقلال و هم به پروژه‌های محلی و منطقه‌ای نیاز دارد، افزود: اما همیشه دچار افراط و تفریط شده‌ایم و ما نباید از پروژه‌های شاخص و پروژه‌های محلی و منطقه‌ای در شهر اصفهان غافل شویم.

*‌ ضرورت تشکیل ستاد ویژه برای رصد و پیگیری پروژه‌های شاخص

جان‌نثاری طولانی شدن اجرای پروژه‌ها یکی از آسیب‌های موجود در این حوزه دانست و گفت: بر تشکیل ستاد ویژه برای رصد و پیگیری پروژه‌های شاخص تاکید شده است و توسعه و پیشرفت شهر باید با نگاهی عدالت محور و توجه به مناطق محروم همراه باشد.

وی با بیان اینکه همچنین در این کمیسیون به تهیه پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی، سلامت و پیوست‌های زیست محیطی برای پروژه‌های اجرایی در شهر تاکید شده است، اظهار کرد: انجام مطالعات دقیق فاز صفر پروژه‌ها و امکان‌سنجی اولیه امری مهم و ضروری است و این مهم از تاکیدات شورای اسلامی شهر است.

*‌ مطالعات فاز صفر تمام پروژه‌ها باید در ابتدا به صورت کامل و دقیق انجام شود

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهر‌سازی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه مطالعات فاز صفر تمام پروژه‌ها باید در ابتدا به صورت کامل و دقیق انجام شود، ادامه داد: توجه به معماری ایرانی، اسلامی در پروژه‌ها و استفاده از توان و تخصص متخصصان و مشاوران طرح و برون‌سپاری در سازمان طراحی مورد تاکید بوده است.

8782

وی با بیان اینکه توجه به صرفه و صلاح اقتصادی در پروژه‌ها نیز مورد تاکید بوده و این مهم باید به صورت ویژه مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: مردم بهره‌برداران واقعی پروژه‌های اجرایی در شهر هستند و توجه به نظرات و خواسته‌های مردم از تاکیدات ما در فرایند طراحی بوده است.

جان‌نثاری با تاکید بر اینکه جلوگیری از تغییرات در حین اجرای پروژه‌ها امری مهم و ضروری است و اعمال تغییرات در حین اجرای پروژه‌ها یکی از آسیب‌های موجود در این حوزه محسوب می‌شود، اضافه کرد: طی ماه‌های گذشته جلسات متعددی را با سازندگان مسکن و حوزه‌های مرتبط با مسکن داشته‌ایم و آسیب‌شناسی مشکلات این حوزه یکی از خروجی‌های این جلسات بوده که حدود 70 مشکل را احصاء کردیم.

وی با اشاره به اینکه برخی از این مشکلات مربوط به فرایند‌های اجرایی در داخل شهرداری و برخی از مشکلات نیز به حوزه نظام مهندسی و حوزه‌های دیگر مانند آب، برق و گاز بود، تاکید کرد: قرار شد که کمیته مشترکی شامل معاونت معماری و شهر‌سازی شهرداری، اداره کل راه و شهر‌سازی، سازمان نظام مهندسی و شورای شهر با محوریت شورای اسلامی شهر تشکیل شود.

*‌ شهرداری و نظام مهندسی دو بال برای ارتقای کیفیت ساخت و ساز‌ها هستند

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهر‌سازی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه این کمیته تاکنون چندین جلسه برگزار کرده و اقداماتی را در زمینه رفع این مشکلات در حال انجام است، افزود: دید ما این بود که مشکلات پیش روی افرادی که در شهر سرمایه‌گذاری می‌کنند، را برطرف کنیم.

8783

وی با تاکید بر اینکه به دنبال این سرمایه‌گذاری اشتغال ایجاد می‌شود و بیش از 350 شغل با حوزه ساخت و ساز مرتبط است که اگر بتوانیم مشکلات این حوزه را برطرف کنیم، اشتغال نیز تقویت می‌شود، گفت: شعار در راستای پهن کردن فرش قرمز برای استفاده از مشارکت سرمایه‌گذاران باید محقق شود و اگر فرش قرمز پهن نمی‌کنیم، حداقل باید سیم خاردار‌ها را برداریم و ما در حال حاضر در حال جمع کردن سیم خاردار‌ها هستیم.

جان‌نثاری با اشاره به اینکه نقش سازمان نظام مهندسی در فرایند کنترل ساختمان و رعایت مقررات ملی بر همه ما روشن است، اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی در این حوزه نقش مهم و پر‌رنگی دارد.

وی با بیان اینکه شهرداری و نظام مهندسی دو بال برای ارتقای کیفیت ساخت و ساز‌ها هستند و برای ارتقای کیفیت ساخت و ساز‌ها باید ساختار تعریف شود، ادامه داد: رعایت اخلاق حرفه‌ای، سرعت‌بخشی به فرایند‌های انجام کار، تکریم مراجعه‌کنندگان به شهرداری، شفاف‌سازی مباحث مالی و آموزش مهندسان و مردم از موارد قابل توجه در نظام مهندسی است.

*‌ برون‌سپاری در تمام حوزه‌های مرتبط با شهر‌سازی و معماری گسترش یابد

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهر‌سازی شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه در مباحث شهرداری توجه به برون‌سپاری از تاکیدات شورای شهر بوده است، تصریح کرد: متاسفانه در حوزه برون‌سپاری از شهر‌های دیگر عقب هستیم و بروون‌سپاری باید بیش از پیش به معنای واقعی کلمه در تمام حوزه‌های مرتبط با شهر‌سازی و معماری گسترش یابد، مگر در مواردی که وظیفه  حاکمیتی است که براساس قانون شهرداری نمی‌تواند برون‌سپاری کند.

8785

وی با اشاره به اینکه برون‌سپاری باید به شرطی انجام شود که کار را برای مردم راحت و شفاف کند، اضافه کرد: از شهرداری خواسته شده که این موضوع را رصد و پیگیری کند تا آنچه مورد نظر بوده محقق شود.

جان‌نثاری با بیان اینکه مردم باید در یک زمان کوتاه، با کمترین هزینه و راحت‌ترین راه کار خود را در شهرداری انجام بدهند، تاکید کرد: ایجاد زیر‌ساخت‌های لازم در امر برون‌سپاری مورد تاکید بوده و ایجاد سیستم مکانیزه کامپیوتری، داشتن قوانین شفاف و روشن و وجود رویه‌های کوتاه و صریح از جمله این زیر‌ساخت‌ها است.

*‌ پدیده شوم دلالی در شهرداری باید حذف شود

وی با تاکید بر اینکه عدم شفافیت مالی در شهرداری از دغدغه‌های ما بوده است، افزود: تاکید ما بر حذف پدیده شوم دلالی در شهرداری بوده و شفافیت قوانین راهکار برخورد با پدیده شوم دلالی است و قوانین باید به صورت روشن و شفاف در یک سیستم مکانیزه در اختیار شهروندان قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهر‌سازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: درخواست ما از شهرداری این بوده که به میزانی که به ایجاد پل، رو‌گذر، زیر‌گذر نگاه ویژه می‌شود، باید به بحث سیستم مکانیزه نیز در بحث تخصیص بودجه و رصد مشکلات آن توجه ویژه شود و در حال حاضر قرارداد آن منعقد شده و فاز‌هایی از آن نیز آغاز شده است.

*‌ سامانه مهندسان طراح و ناظر در شهرداری راه‌اندازی شده است

وی با اشاره به اینکه سیستم مکانیزه 40 برنامه دارد که فرایند‌های مختلف را پوشش می‌دهد و در حال حاضر تعدادی از این برنامه‌ها نیز اجرایی شده است، اظهار کرد: در حال حاضر سامانه مهندسان طراح و ناظر در شهرداری راه‌اندازی شده است.

8791

جان‌نثاری با بیان اینکه در جلسات اولیه برای بررسی برنامه اصفهان 1400 هستیم و مواردی که در این برنامه مورد توجه قرار می‌گیرد در برنامه‌ریزی‌های شهری باید رعایت شود، ادامه داد: در شهرداری هرگونه مصوبه در قالب تراکم براساس نقشه است و مخالف با بارگذاری بیشتر و تراکم بیشتر هستیم.

وی با تاکید بر اینکه هر شهروند در حد دو طبقه بدون پرداخت هزینه تراکم می‌تواند ساخت و ساز کند و برای اضافه شدن طبقات دیگر براساس قانون باید هزینه آن را به عنوان هزینه تراکم به شهر پرداخت کند، تصریح کرد: براساس اصول شهر‌سازی در شهر به ساختمان ارتفاع‌دار و ساختمان بدون ارتفاع نیاز داریم.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهر‌سازی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه تخفیف 35 درصدی شامل ماده 100 نمی‌شود، اضافه کرد: یکی از اقداماتی که طی 6 ماه اخیر صورت گرفته، استفاده از نرم‌افزار محاسبات مالی است.

وی با بیان اینکه نرم‌افزار محاسبات مالی در مناطق شهرداری نصب شده است، تاکید کرد: دفترچه تراکم همیشه در سایت شهرداری بوده و قابل دریافت است و دفترچه ضوابط شهر‌سازی نیز در معاونت معماری و شهر‌سازی در قالب لوح فشرده وجود دارد و قابل ارائه به شهروندان است.

جان‌نثاری با تاکید بر اینکه برون‌سپاری در شهرداری صورت گرفته و افراد خارج از مجموعه شهرداری برای انجام کار برای شهرداری وارد می‌شوند، افزود: پروژه‌هایی که می‌خواهد در شهر شکل بگیرد و اجرایی شود باید ابتدا مطالعات فاز صفر آن انجام شود.

*‌ پلیس ساختمان از حلقه‌های مفقوده سیستم ساخت و ساز بوده است

وی با اشاره به اینکه بحث پلیس ساختمان از حلقه‌های مفقوده سیستم ساخت و ساز بوده است، گفت: اما پیگیری‌های لازم در راستای ایجاد پلیس ساختمان انجام شده و در حال حاضر واحدی برای این مهم در شهرداری شکل گرفته است.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهر‌سازی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: پلیس ساختمان در برخی از مناطق شهرداری راه‌اندازی شده است و جلوگیری از خلاف‌سازی‌ها، کاهش پرونده‌های ماده 100 و جلوگیری از مزاحمت‌هایی که بعضا در ساخت و ساز‌ها ایجاد می‌شود از وظایف پلیس ساختمان است.

وی ادامه داد: در دفترچه طرح تفصیلی طرحی به عنوان ضوابط پیش‌نما پیش‌بینی شده و نمای ساختمان‌ها در شهر باید براساس این ضوابط باشد.

جان‌نثاری در پایان با بیان اینکه فرهنگ‌سازی در راستای نهادینه شدن یک امر در جامعه نقش اول را دارد، تصریح کرد: رسانه‌ها و به ویژه رسانه‌های شهرداری باید در راستای توجه به معماری ایرانی، اسلامی در پروژه‌های شهری و ساختمان‌ها فرهنگ‌سازی کنند.

8791

 

 

 

ارسال نظر

کد امنیتی
بارگزاری مجدد

بازگشت به بالا