صفحه اصلیمقالاتدر گرانی مسکن مقصر کیست؟

در گرانی مسکن مقصر کیست؟

در گرانی مسکن مقصر کیست؟
عبدالرسول جانثاری مسئول شاخه مهندسین

اگر در روزهای اخیر برای خرید یک آپارتمان نه چندان شیک و بزرگ به بنگاههای املاک سطح شهر مراجعه کنید در قدم اول با شنیدن قیمت ها به یک باره شوکه شده و در جای خود میخکوب می شوید

و افزایش قیمت ها برایتان غیرقابل باور خواهد بود.
در بنگاههای مسکن اگر قصد خرید ملک را داشته باشید معمولا کسی به شما نمی گوید خانه چند متری می خواهید ؟ کجا می خواهید؟چه مصالحی داشته باشد؟بلکه در سوال اول می گوید توان مالی شما چقدر است؟و قاعدتا پس از اعلام توانمندی شما جوابی که خواهید شنید که با این پول آپارتمانی برای شما نداریم؟!!
و چه بسا به انسان احساس فقیر بودن در این هنگام دست می دهد!!!

متاسفانه بازار مسکن هیچگونه ضابطه و قاعده ای حاکم نیست و بازار خرید و فروش خانه این روزها حال و هوای عجیبی دارد و هر کسی هر قیمتی که بخواهد می گوید و بازار مسکن التهاب سال های 86 و 87 را به خود گرفته است.دلالان وارد فضای مسکن شده و با حضور در بنگاههای مسکن و دفاتر مشاور املاک با خرید املاک سعی در ایجاد فضای رشد در بازار می کنند. مردم نیزامید خود را به تثبیت و یا کاهش قیمت ها از دست داده اند و از اولین ماههای سال با سردرگمی و مراجعه از این مشاور املاک به آن مشاور املاک به دنبال آپارتمان با قیمت مناسب می گردند .بسیاری از مردم گمان می کردند در سال آینده مسکن گران می شود و تصور این چنین شوک بزرگی را اصلا نداشتند .قیمت مسکن در نقاط مختلف افزایش متفاوتی داشته و در بعضی از نقاط به بیش از دو برابر نیز رسیده است؟!
در طول یک سال گذشته افزایش قیمت مسکن دو بار با افزایش مواجه شده است ؛ یکبار در زمستان سال 1390 و بار دوم در پاییز امسال که هنوز این افزایش قیمت ادامه داشته و ظاهرا هنوز ثبت نشده است و ادامه دارد .
حال سوالی که مطرح است آیا میزان تقاضا برای مسکن به یکباره افزایش چشمگیری داشته است که بازار عرضه و تقاضا از تعادل خارج شود و با کمبود مواجه شویم و در نتیجه قیمت ها بالا رود؟قاعدتا جواب مثبتی برای این سوال وجود ندارد و هیچ شواهدی برای اینکه نشان دهد میزان تقاضای مردم و نیاز آنها به یکباره به مسکن اضافه شده است وجود ندارد ؟کارشناسان نظریات متفاوتی را در خصوص افزایش قیمت مسکن بیان می کنند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.
بسیاری از کارشناسان می گویند که این موضوع ارتباطی با موضوع تحریم های اقتصادی و یا گرانی دلار ندارد و با تفکر و اقدامات هوشمندانه مسئولین قابل پیگیری می باشد و ریشه گرانی را رشد نقدینگی و پول در جامعه می داند و عدم ثبات در بازارهای خودرو و سکه و ارز را موجب گسیل نقدینگی به بخش مسکن می دانند.تجربه نشان داده است که در بخش مسکن پس از افزایش قیمتها به ندرت احتمال کاهش چشمگیر قیمت ها وجود دارد و شاید مدتی بازار راکد بوده و متوقف شود ؛بعضا کاهش جزیی نیز داشته باشد ولی احتمال برگشت قیمت به مقدار قابل توجه کم می باشد این مساله اطمینان بیشتری به مردم برای سرمایه گذاری در این بخش را می دهد.
بعضی از کارشناسان نقدینگی موجود در بازار را برابر 350 هزار میلیارد تومان می دانند که حداقل 50 هزار میلیارد تومان آن در بازار سرگردان است و در اقتصاد ایران جایگاهی ندارد بلکه تنها جایگاه آن دلالی است و امسال چه بازاری است بازار مسکن!!
یکی از دلایل دیگر افزایش قیمت مسکن افزایش مصالح ساختمانی است . بعضی از مصالح ساختمانی به بیش از چند برابر رسیده است ؛ همچنین افزایش دستمزد ها و افزایش هزینه های حمل و نقل مصالح نیز مزید بر علت شده و همه این عوامل بهانه را برای افزایش قیمت توسط فروشندگان مسکن فراهم کرده است .شایان ذکر است که در یک بررسی کارشناسانه افزایش مصالح ساختمانی ، دستمزد ها و سایر هزینه ها مانند بیمه و .... به هیچ وجه متناسب با افزایش قیمت ها در بازار نبوده و افزایش قیمت مسکن از این جهت ناعادلانه و غیر منطقی و بیش از حد انتظار است.
دلایل دیگر افزایش قیمت مسکن ، بی برنامگی بانک ها در توزیع اعنبارات مربوط به بخش های مختلف اقتصادی از جمله تولید ، کشاورزی، صنعت ، خدمات و مسکن است .
شورای پول و اعتبار هر سال سهم بخش های کشاورزی ، مسکن ، صنعت و خدمات را از تسهیلات بانکی را مشخص می کند ، ولی در گزارش دیوان محاسبات به تخلفات آشکار بانک ها در تخصیص سهم هر بخش اشاره شده است .این گزارش میزان تسهیلات بانکی به بخش مسکن به صورت خارج از قاعده و به میزان بسیار زیادی از سهم تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار انجام شده است .این اقدام بانک ها آثار تورمی داشته و به افزایش قیمت مسکن دامن می زند.
بعضا در این چند سال اخیر مطرح می شد که با اجرای طرح مهر دولت توانسته است قیمت مسکن را مهار کند .این ادعای واهی بیشتر نبود.امسال سالی است که بیشترین افتتاح در خصوص طرح مهر انجام شده است ولی هیچ نقشی در مهار قیمت مسکن نداشته است.
امید است با برنامه ریزی دقیق مسئولین ، نقدینگی موجود در بازار به سمت تولید مثبت برود .نقدینگی بایستی موجبات تولید بیشتر را فراهم نموده و مولد بشود اما اکنون به سمت دلار ، سکه و مسکن آمده و مخرب شده است.

ارسال نظر

کد امنیتی
بارگزاری مجدد

بازگشت به بالا